Kongres je u Mostaru (Bosni i Hercegovini) od 20. do 21. septembra/rujna 2022. godine organizovao Evropsku konferenciju o demokratskoj obnovi: inoviranje putem deliberativne demokratije. Konferencija je okupila lokalne i regionalne zvaničnike iz Bosne i Hercegovine te međunarodne stručnjake.
Događaj su otvorili Mario Kordić, gradonačelnik Grada Mostara, i Rafel Benitez, direktor Kongresa. Uzimajući u obzir uspješne deliberativne prakse iz Brisela i Ostbelgien (Belgija), Pariza (Francuska), Irske, Bolonje (Italija), Gdanjska (Poljska), Istanbula (Turska), Sjeverne Irske (Ujedinjeno Kraljevstvo) i Mostara (Bosna i Hercegovina) učesnici su raspravljali o vrijednosti usvajanja deliberatnog pristupa u donošenju odluka kao obliku „kolektivne mudrosti“ i odgovora na demokratsko nazadovanje.
„Adekvatan odgovor vlasti na preporuke građana koje proizilaze iz deliberativnih procesa je od vitalnog značaja za održavanje nove dinamike, održavanje osjećaja zajedničke ko-kreacije i ponovog uspostavljanje povjerenja u demokratiju“, rekao je Karl-Heinz Lambertz (Belgija, SOC/V /DP), izvestilac Kongresa o upotrebi deliberativnih metoda na lokalnom i regionalnom nivou.
„Deliberativni procesi podstiču demokratiju bližu građanima“, ponovio je Stewart Dickson (Ujedinjeno Kraljevstvo, ILDG), glasnogovornik Kongresa za posmatranje izbora koji je također naglasio ulogu mladih i važnost takvih procesa kako bi se omogućile različite perspektive i smislen doprinos kreatorima politike.
Konferencija je uslijedila nakon prve Skupštine građana Mostara, a u sklopu provedbe preporuka Skupštine pokrenuta je ekološka kampanja u osnovnim školama u Mostaru.
Prije početka Konferencije potpisan je Memorandum o razumijevanju između Kongresa i saveza općina/opština i gradova Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske s ciljem podsticanja implementacije principa otvorene vlasti i javne etike na lokalnom nivou.
Ove aktivnosti su organizovane u okviru projekta „Inoviranje demokratskog učešća na lokalnom nivou u Bosni i Hercegovini“ kojeg sprovodi Kongres lokalnih i regionalnih vlasti u sklopu Akcionog plana Savjeta Evrope za Bosnu i Hercegovinu 2022.-2025. Projekat ima za cilj poboljšati kvalitet lokalne demokratije i stvoriti mogućnosti za građane da se uključe u inovativne participativne procese u Mostaru i drugdje u Bosni i Hercegovini. Također, promoviše nove demokratske pristupe, otvorenu vlast, javnu etiku, transparentno i inkluzivno kreiranje lokalne politike u zemlji.