Proces deliberacije u Mostaru

O PROJEKTU

Proces deliberacije u Mostaru

Politička dešavanja u gradu Mostaru dovela su do organizacije prvih lokalnih izbora u decembru 2020. godine te organizacije prve Skupštine građana u Bosni i Hercegovini u julu 2021. godine. Projekat „Inoviranje demokratskog učešća na lokalnom nivou u Bosni i Hercegovini” nastavak je intervencije Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Savjeta Evrope te nastojanja da se unaprijedi lokalna demokratija i osnaže građani da doprinose lokalnom donošenju odluka u Mostaru i u državi.

Projekt je utemeljen na rezultatima projekta „Razvoj demokratskog učešća u Gradu Mostaru“ koji se implementirao od februara 2020. do decembra 2021. godine. Projekat „Inoviranje demokratskog učešća na lokalnom nivou u Bosni i Hercegovini” je koncipiran u okviru 3 cilja:

  • podržati Grad Mostar, kao lidera u donošenju inovativne demokratske prakse u državi, kako u sprovedbi mjera i politika koje se odnose na preporuke proizašle iz prve Skupštine građana održane u julu 2021. godine, tako i u jačanju deliberativnih procesa i javnih politika kroz organizaciju druge Skupštine građana;
  • ojačati vještine i kapacitete lokalnih izabranih predstavnika i javnih zvaničnika u BiH, te dva saveza opština i gradova o dobroj lokalnoj upravi i novim demokratskim pristupima;
  • uključiti građane iz odabrane lokalne vlasti u BiH u deliberativni proces.

Sažetak projekta 

Projekat “Inoviranje demokratskog učešća na lokalnom nivou u Bosni i Hercegovini“ implementiran je od strane Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti u okviru Akcionog plana Savjeta Evrope za Bosnu i Hercegovinu za period od 2022. do 2025. godine  te je u skladu sa principima definisanim Evropskom poveljom lokalne samouprave (ETS No.122) i Dodatnim protokolom o pravu učešća u poslovima lokalnih vlasti (CETS No. 207).

Projekat ima za cilj da poboljša kvalitet demokratije na lokalnom nivou te da kreira prilike za građane da se uključe u inovativne procese učešća u Mostaru i u Bosni i Hercegovini. Takođe, projekat će promovisati nove demokratske pristupe, otvorenost vlasti, javnu etiku, transparentnost i inkluzivan pristup u donošenju lokalnih politika u zemlji.

Metodologija

Kako bi se omogućilo učestvovanje građana u procesu deliberacije na teme od lokalnog interesa i kako bi građani bili u prilici da predlažu pravovremena i odgovorna rješenja za lokalne vlasti, definisana je posebna metodologija koja će se primijenjivati za Mostar. Proces deliberacije je napredniji oblik učešća građana u mnogim zajednicama u kojim vlasti na lokalnom, regionalnom ili nacionalnom nivou žele da uključe reprezentativne grupe građana u process donošenja odluka.

Ishodi

– Lokalne vlasti, građani i organizacije civilnog društva  primjenjuju novi deliberativni pristup i mehanizme
– Lokalni partneri su unaprijedili vještine i znanje o demokratskim pristupima
– Lokalni donosici odluka su stvorili povoljne uslove za kvalitetniju uključenost građana

Očekivani rezultati

– Građani sprovode prilagođenu metodologiju procesa deliberacije za Grad Mostar;
– Građani formulišu prijedloge ka lokalnim donosiocima odluka;
– Lokalni akteri su razvili kapacitete u pogledu sprovođenja demokratskih praksi zasnovanih na procesima deliberacije građana;
– Lokalni akteri debatuju o najboljim praksama i poukama kako bi pronašli odgovarajući model učešća građana;
– Lokalni akteri su unaprijedili znanje o evropskim standardima u oblasti lokalne demokratije, izbornih sistema, transparentnosti vlasti, etičnosti i strateškog planiranja na lokalnom nivou.