Kako se biraju članovi Skupštine i koja je njihova uloga?

KAKO FUNKCIONIŠE?

Kako se biraju članovi Skupštine i koja je njihova uloga?

Skupštine građana su inovativne na način da koriste širok reprezentativan uzorak određene populacije koja kreira preporuke koje su zasnovane na informacijama prikupljenim od strane različitih aktera. 

Skupština građana Mostara koja je održana u 2021. godini započela je sa pozivom stanovnika Grada Mostara da učestvuju u Skupštini. Pisma u kojima se pozivaju da se registruju za učešće nasumično su dostavljena odabranim domaćinstvima širom grada. Bilo koja osoba starija od 16 godina i koja živi u domaćinstvu koje je dobilo poziv da učestvuje imala je mogućnosti da se prijavi putem telefona, elektronski ili registrovanjem na neki drugi način. Zainteresovani su kompletirali upitnik u kojem su pružili odgovore na nekoliko pitanja koja su pomogla Dizajn timu da selektuje članove na osnovu seta kriterija koji su zadovoljili reprezentativnost na nivou Grada. 

Kako bi se zadovoljili kriteriji reprezentativnosti, članovi su odabrani iz baze prijavljenih učesnika, a na osnovu različitih kriterija:

  • Pol
  • Dob
  • Nivo obrazovanja
  • Gradsko područje
  • Ekonomski kriterij
  • Etnička pripadnost

Ovi kriteriji su kreirani kako bi osigurali da je Skupština sastavljena od različitih učesnika uzimajući u obzir specifičnosti Mostara, a kako bi učesnici saznali nešto više, razumjeli i povezali se sa ljudima koji imaju različite pozadine i iskustva. Kako bi se osigurala nepristranost, Pravilnik je takođe propisao kriterije nepodobnosti za učešće. 

Ukupno se 5.000 pozivnih pisama dostavilo na adrese 5.000 domaćinstava, od čega se odabralo 40 članova putem posebnog programa koji je djelovao po principu „lutrije“, a u skladu sa gore navedenim kriterijima, plus osam dodatnih, zamjenskih članova. Zamjenski članovi ostvarili su pravo učešća u slučaju  kad je neko od prvobitnih 40 učesnika u nemogućnosti da učestvuje.