Skupštine građana širom svijeta

KAKO FUNKCIONIŠE?

Skupštine građana širom svijeta

Skupštine građana i slični deliberativni procesi poput „porote građana“ (citizens’ juries) postaju sve popularniji u cijelom svijetu. Od lokalnog do državnog nivoa, građani postaju dio procesa donošenja odluka i imaju priliku učestvovati u ozbiljnim, informiranim raspravama o mnogim važnim političkim pitanjima.

Ova stranica predstavlja prethodne i aktuelne skupštine građana i njihova postignuća.

Klimatski skup, Ujedinjeno Kraljevstvo, 2020

Klimatski skup u Ujedinjenom Kraljevstvu raspravljao je i promišljao o načinu postizanja nulte emisije stakleničkih plinova do 2050. Skupština je razmotrila kako se danas koristi energija, zemljište, materijali i negativne emisije. Rezultati su pokazali da:

  • 79% članova složilo se da, „Koraci koje je vlada preduzela kako bi pomogla oporavku privrede trebali bi biti osmišljeni tako da pomognu u postizanju nulte emisije“;
  • 93% se složilo da, “Kako se zaključavanje smanjuje, vlada, poslodavci i / ili drugi trebali bi preduzeti korake kako bi podstakli promjene načina života kako bi bili kompatibilniji s postizanjem nulte emisije”

Konvencija građana za klimu, Francuska 2020

Konvencija građana za klimu razmatrala je „Kako smanjiti emisiju stakleničkih plinova u Francuskoj za najmanje 40% (u odnosu na nivo iz 1990.) do 2030. godine, u duhu socijalne pravde?“. Članovi su podijeljeni u pet grupa koje su pokrivale prevoz, hranu, potrošnju, rad i proizvodnju i stanovanje. Prijedlozi izneseni Konvencijom bit će ili direktno doneseni, odlučeni putem nacionalnog referenduma ili kroz parlamentarno glasanje.

Za više informacija posjetite: French citizens’ council on the environment proposes making ‘ecocide’ illegal (france24.com)

Skupština građana u Škotskoj, 2019-2020

Skupština građana Škotske se trenutno odvija i adresira sljedeća tri pitanja:

  • Kakvu zemlju želimo da izgradimo?
  • Kako na najbolji način prevazići izazove sa kojima se Škotska i svijet susreću u 21. vijeku, uključujući one proizašle iz Bregzita?
  • Koji su naredni koraci koje trebamo preduzeti kako bismo bili bolje informisani o odlukama koje trebamo donijeti po pitanju budućnosti zemlje? 

Nacionalni skup za Vels, 2019

Građani Velsa su se okupili u sastavu Skupštine kako bi razgovarali o tome kako da oblikuju svoju budućnost. Raspravljali su o onim pozitivnim stvarima u Velsu i o izazovima sa kojima se susreću. Značajan dio deliberacije je bio vezan za bolju povezanost između donosioca odluka i stanovništva. Velika većina učesnika Skupštine se složila da je ovaj format koristan i da ga treba koristiti i u budućnosti. 

Skupština građana o socijalnoj pomoći, Engleska 2018

Skupština građana o socijalnoj pomoći razmatrala je kako bi trebalo pomoći starijem stanovništvu po pitanju socijalne pomoći u Engleskoj. Skupština je iznjedrila brojne principe kojima bi se trebalo rukovoditi u finansiranju socijalne pomoći, uključujući i principe poštenja i univerzalnost. Skupština je predložila socijalnu pomoć koja bi se trebala finansirati javno te kreirati niz pravilnika kako bi se ograničilo privatno finansiranje. Preporuke Skupštine su uticale na rad Vladine „zelene politike“ (Green Paper). 

Skupština građana o Bregzitu, Ujedinjeno Kraljevstvo, 2017

Građanska skupština o Bregzitu suočila se s izazovom da se bavi odnosima Ujedinjenog Kraljevstva nakon Brexita sa Evropskom unijom, koncentrišući se na trgovinu i migracije. Što se tiče trgovine, članovi su preferirali ugovoreni trgovinski sporazum i carinsku uniju koja bi Ujedinjenom Kraljevstvu omogućila da provodi vlastitu međunarodnu trgovinsku politiku, zadržavajući bez ograničenja granicu između UK i EU. Što se tiče migracija, Skupština je izglasala zadržavanje slobodnog kretanja radne snage, sve dok vlada Velike Britanije izvršava sve raspoložive kontrole kako bi spriječila zloupotrebu sistema.  

Skupština građana, Irska 2016 – 2018

Skupština građana Irske razmotrila je pet odvojenih pitanja, zabranu abortusa, starenje stanovništva, ograničenja za parlamente, referendume i klimatske promjene. Jedna od najznačajnijih skupštinskih preporuka bila je ukidanje zabrane abortusa, u to vrijeme politički spornog pitanja. Od članova Skupštine, 64% glasalo je za “abortus bez ograničenja”. To se odrazilo na nacionalnom referendumu, na kojem je šire društvo također glasalo za legalizaciju abortusa, s većinom od 66,4%.

Konvencija o ustavu, Irska 2012

Konvencija o ustavu (slično Skupštini građana), raspravljala je o devet pitanja od kojih su tri predstavljena na referendumu. Dva su se realizovala 2015. godine, a u vezi sa legalizacijom istospolnih brakova i kako bi se smanjila ograničenja za kandidovanje za predsjednika sa 35 na 21 godinu starosti. Legislativa po pitanju jednakosti brakova je prošla sa većinom od 62.1%.

Deliberativna demokratija u Sjedinjenim Američkim Državama

CNN izvještaj. Kratak izvještaj o deliberativnoj demokratiji, kroz primjer iz SAD-a i drugih evropskih zemalja.

Skupština građana u Belgiji

Cilj Skupštine je bio da se „oživi“ demokratija u Belgiji, zemlji koja je bila bez formirane vlade preko 500 dana. 1000 građana koji su se okupili, debatirali su o temama koje su smatrali da su najbitnije: socijalno osiguranje, imigracija i prospertitet u vrijeme finansijske krize.

Bürgerrat Demokratie – iskustva iz Njemačke

Građani Njemačke o iskustvu u učešću u deliberativnoj demokratiji: